Аполоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аполоза
општина
Apollosa
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциСан Џовани
Површина
 • Вкупна21,0 км2 (80 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1] population_density_km2 = 130
 • Вкупно2.557
 • Густина12/км2 (32/ми2)
ДемонимАполосини
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0824

Аполозаопштина во провинцијата Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 27 February 2021.