Базеличе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Базеличе
општина
Baselice
Поглед кон Базеличе
Поглед кон Базеличе
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна47,8 км2 (185 ми2)
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.228
 • Густина4,7/км2 (12/ми2)
ДемонимБазеличеси
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Базеличеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 22 February 2021.