Монтефалконе ди Вал Форторе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Монтефалконе ди Вал Форторе
општина
Montefalcone di Val Fortore
Поглед кон Монтефалконе ди Вал Форторе
Поглед кон Монтефалконе ди Вал Форторе
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна41,8 км2 (161 ми2)
Надм. вис.&10000000000000817000000817 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.405
 • Густина3,4/км2 (8,7/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82025
Повик. бр.0824

Монтефалконе ди Вал Фортореопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Посетено на 6 May 2021.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија