Кастелфранко ин Мискано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастелфранко ин Мискано
општина
Castelfranco in Miscano
Поглед кон Кастелфранко ин Мискано
Поглед кон Кастелфранко ин Мискано
ЗемјаИталија
РегионКампанија
Покраинабеневенто
Површина
 • Вкупна43,1 км2 (166 ми2)
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно862
 • Густина2,0/км2 (5,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82022
Повик. бр.0824

Кастелфранко ин Мисканоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 11 March 2021.