Падули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Падули
општина
Paduli
Поглед кон Падули
Поглед кон Падули
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна44,7 км2 (173 ми2)
Надм. вис.&10000000000000320000000320 м
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно3.819
 • Густина8,5/км2 (22/ми2)
Демонимpadulesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comune.paduli.bn.it/

Падулиопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 15 July 2021.