Сан Никола Манфреди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Никола Манфреди
општина
San Nicola Manfredi
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна18,9 км2 (73 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно3,716
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0824

Сан Никола Манфредиопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија. Според податоци од 2015 година, во Сан Никола Манфреди живеат 3,716 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт Истат.