Телезе Терме

Од Википедија — слободната енциклопедија
Comune di Telese Terme
општина
Езерото Телезе Терме
Езерото Телезе Терме
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Управа
 • ГрадоначалникЏенаро Капасо
Површина
 • Вкупна9 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население
 • Вкупно5.740
 • Густина640/км2 (1,700/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82037
Повик. бр.0824
Мреж. местоcomune.teleseterme.bn.it

Телезе Термеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.