Арпаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арпаја
општина
Arpaia
Улица во Арпаја
Улица во Арпаја
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна5,2 км2 (20 ми2)
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно1.994
 • Густина38/км2 (99/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82012
Повик. бр.0823

Арпајаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 1 March 2021.