Паупизи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паупизи
општина
Paupisi
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна9,0 км2 (30 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.629
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824

Паупизиопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 28 July 2021.