Сан Лоренцело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Лоренцело
општина
San Lorenzello
Поглед кон Сан Лоренцело
Поглед кон Сан Лоренцело
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна13,9 км2 (54 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно2.340
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824

Сан Лоренцелоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија. Според податоци од 2009 година, во Сан Лоренцело живеат 2,340 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт Истат.