Сан Салваторе Телесино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сан Салваторе Телесино
општина
San Salvatore Telesino
Остатоци од тврдината во Сан Салваторе Телесино
Остатоци од тврдината во Сан Салваторе Телесино
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциКазале, Епитафио, Банка
Површина
 • Вкупна18,1 км2 (70 ми2)
Надм. вис.{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „tra“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „tra“
}}
tra 55 e 725 м
Население (31 декември 2016[1])
 • Вкупно4.024
 • Густина22/км2 (58/ми2)
Демонимsansalvatoresi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82035
Повик. бр.0824

Сан Салваторе Телесиноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија