Чепалони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чепалони
општина
Ceppaloni
Поглед кон Чепалони и замокот
Поглед кон Чепалони и замокот
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциАрпаисе, Белтиљо ди Чепалони, Рипабјанка Тресанти, Сан Џовани ди Чепални, Теранова Д'Арпаисе
Површина
 • Вкупна23,7 км2 (92 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно3.422
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82014
Повик. бр.0824

Чепалониопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.