Гвардија Санфрамонди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвардија Санфрамонди
Гвардија Санфрамонди
општина
Comune di Guardia Sanframondi
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциСанта Луција, Сапенцие
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000428000000428 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно4.755
 • Густина230/км2 (590/ми2)
ДемонимGuardiesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82034
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСан Филипо Нери
Слава26 мај
Мреж. местоhttp://www.comune.guardiasanframondi.bn.it/
Замокт над Гвардија.

Гвардија Санфрамондиопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 6 April 2021.