Фаикио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фаикио
општина
Faicchio
Панорама на Фаикио
Панорама на Фаикио
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна43,9 км2 (169 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно3.867
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824

Фаикиоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.