Кузано Мутри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кузано Мутри
општина
Cusano Mutri
Поглед кон Кузано Мутри
Поглед кон Кузано Мутри
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциCivitella Licinio, Bocca della Selva
Површина
 • Вкупна58,8 км2 (227 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450000000450 м
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно3.957
 • Густина6,7/км2 (17/ми2)
Демонимcusanesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82033
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comunecusanomutri.it/

Кузано Мутриопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 30 March 2021.