Дурацано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дурацано
општина
Durazzano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна13,2 км2 (51 ми2)
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно2.171
 • Густина16/км2 (43/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82015
Повик. бр.0823

Дурацаноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 31 March 2021.