Камполи дел Монте Табурно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камполи дел Монте Табурно
општина
Campoli del Monte Taburno
Поглед кон Камполи дел Монте Табурно
Поглед кон Камполи дел Монте Табурно
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна9,8 км2 (38 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.598
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824

Камполи дел Монте Табурноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Посетено на 3 March 2021.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија