Апиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апиче
општина
Apice
Замокот во Апиче
Замокот во Апиче
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна48,8 км2 (188 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1] population_density_km2 = 116
 • Вкупно5.504
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Демонимapicesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82021

Апичеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 27 February 2021.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија