Фрањето Л'Абате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрањето Л'Абате
општина
Fragneto l'Abate
Поглед кон Фрањето Л'Абате
Поглед кон Фрањето Л'Абате
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна20,5 км2 (79 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно1.176
 • Густина5,7/км2 (15/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Фрањето Л'Абатеопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.