Ајрола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајрола
општина
Comune di Airola
Church of the Annunziata
Church of the Annunziata
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Управа
 • ГрадоначалникБлаџо Супино
Површина
 • Вкупна14,5 км2 (56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000270000000270 м
Население (2020)
 • Вкупно8.176[1]
ДемонимАјролани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82011
Повик. бр.0823
Светец-заштитникСвети Ѓорѓи Мартир[2]
Слава23 април
Мреж. местоwww.comune.airola.bn.it

Ајролаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 27 February 2021.
  2. „Comune di Airola“. Comuni di Italia. Посетено на 30 March 2021.