Прејди на содржината

Кастелпагано

Координати: 41°24′N 14°48′E / 41.400° СГШ; 14.800° ИГД / 41.400; 14.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастеллпагано
општина
Castelpagano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна38,2 км2 (147 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.394
 • Густина3,6/км2 (9,5/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Кастелпаганоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 11 March 2021.