Дугента

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дугента
општина
Dugenta
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциСанта Марија Импесоле, Сан Никола
Управа
 • ГрадоначалникАда Ренци
Површина
 • Вкупна16,0 км2 (60 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.721
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Демонимdugentesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСвети Андреј[2]
Слава30 ноември

Дугентаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 30 March 2021.
  2. „Comune di Dugenta“. Comuni di Italia. Посетено на 30 March 2021.