Пуљанело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуљанело
општина
Puglianello
Пуљанело
Пуљанело
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна8,3 км2 (32 ми2)
Население (1 јануари 2015)[1]
 • Вкупно1.370
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Демонимpuglianellesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824

Пуљанелоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт Istat.