Аморози

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аморози
општина
Општина Аморози
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто (BN)
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.709
 • Густина250/км2 (640/ми2)
ДемонимАморзинци
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82031
Повик. бр.0824

Аморозиопштина во провинцијата Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 27 February 2021.