Сан Лоренцо Маџоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Лоренцо Маџоре
Сан Лоренцо Маџоре
општина
Comune di San Lorenzo Maggiore
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна16 км2 (6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000330000000330 м
Население
 • Вкупно2.275
 • Густина140/км2 (370/ми2)
ДемонимLaurentini
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82034
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСан Лоренцо Маџоре
Слава10 август
Мреж. местоhttp://sanlorenzomaggiore.asmenet.it

Сан Лоренцо Маџореопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија