Солопака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солопака
општина
Solopaca
Поглед кон Солопака
Поглед кон Солопака
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна31,0 км2 (120 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно4.134
 • Густина13/км2 (35/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82036
Повик. бр.0824

Солопакаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.