Понтеландолфо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Понтеландолфо
општина
Comune di Pontelandolfo
Поглед кон Понтеландолфо
Поглед кон Понтеландолфо
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциAcqua del Campo, Carluni, Ciccotto, Giallonardo, Grotte, Guitto, Lena, Malepara, Marziello, Pianelle, Pontelandolfo Scalo, Pontenuovo, Santa Caterina, Santillo, Sorgenza
Управа
 • ГрадоначалникКозимо Теста
Површина
 • Вкупна28 км2 (11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000510000000510 м
Население (2005)
 • Вкупно2.457
 • Густина88/км2 (230/ми2)
ДемонимPontelandolfesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82027
Повик. бр.0824
Светец-заштитникСвети Антонио од Падова
Слава13 јуни
Мреж. место[htpp://www.comune.pontelandolfo.bn.it www.comune.pontelandolfo.bn.it]

Понтеландолфоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија