Каутано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каутано
општина
Cautano
Грб на Каутано
Грб на Каутано
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Управа
 • ГрадоначалникФуџи
Површина
 • Вкупна19,7 км2 (76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300000000300 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.985
 • Густина10/км2 (26/ми2)
Демонимcautanesi или caccianesi
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Светец-заштитникСанта АНдреа, Дама на Грациите, Сан Роко
Слава30/11- 02/07- 16/08

Каутаноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 20 March 2021.