Фрасо Телезино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрасо Телезино
општина
Frasso Telesino
Поглед кон Фрасо Телезино
Поглед кон Фрасо Телезино
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциНансињано
Површина
 • Вкупна22,3 км2 (86 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно2.626
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Демонимfrassesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824

Фрасо Телезиноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.