Мојано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мојано
општина
Comune di Moiano
Поглед кон Мојано
Поглед кон Мојано
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциЛуцано
Управа
 • ГрадоначалникПјетро Палма[1]
Површина
 • Вкупна20,20 км2 (780 ми2)
Надм. вис.&10000000000000271000000271 м
Население (1 јануари 2020)[2]
 • Вкупно4.058
 • Густина2,0/км2 (5,2/ми2)
ДемонимMoianesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0823
Светец-заштитникАпостол Свети Петар
Слава29 јуни
Мреж. местоwww.comune.moiano.bn.it

Мојаноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Comune di Moiano“. Comuni di Italia. Посетено на 6 April 2021.
  2. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 6 April 2021.