Чирчело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чирчело
општина
Circello
Поглед кон Чирчело
Поглед кон Чирчело
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна45,4 км2 (175 ми2)
Население (Dec. 2004)
 • Вкупно2.637
 • Густина5,8/км2 (15/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Чирчелоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.