Прејди на содржината

Лиматола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиматола
општина
Limatola
Поглед кон Лиматола
Поглед кон Лиматола
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
ПоделоциБјанкано
Површина
 • Вкупна18,2 км2 (70 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно4.080
 • Густина22/км2 (58/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0823

Лиматолаопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 6 April 2021.