Калви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калви
општина
Calvi
Замокот на Федерико II
Замокот на Федерико II
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна22,2 км2 (86 ми2)
Население (1 January 2020)[1]
 • Вкупно2.581
 • Густина12/км2 (30/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82010
Повик. бр.0824

Калвиопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 1 March 2021.