Прејди на содржината

Панарано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панарано
општина
Pannarano
Црквата во Панарано
Црквата во Панарано
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна11,7 км2 (45 ми2)
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно2.077
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82017
Повик. бр.0824

Панараноопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 20 July 2021.