Сасиноро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сасиноро
општина
Sassinoro
Поглед кон Сасиноро
Поглед кон Сасиноро
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна13,2 км2 (51 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно635
 • Густина4,8/км2 (12/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Сасинороопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.