Кастелпото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастелпото
општина
Castelpoto
Саат-кула во Кастелпото
Саат-кула во Кастелпото
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна11,8 км2 (46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000285000000285 м
Население (1 јануари 2020)[1]
 • Вкупно1.168
 • Густина9,9/км2 (26/ми2)
Демонимcastelpotani
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82030
Повик. бр.0824
Мреж. местоwww.comunedicastelpoto.it/

Кастелпотоопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Resident population“. Istat. 1 January 2020. Архивирано од изворникот на 2021-08-31. Посетено на 16 March 2021.