Џинестра дељи Скијавони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џинестра дељи Скијавони
општина
Ginestra degli Schiavoni
Поглед кон Џинестра дељи Скијавони
Поглед кон Џинестра дељи Скијавони
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаБеневенто
Површина
 • Вкупна14,8 км2 (57 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно565
 • Густина3,8/км2 (9,9/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.82020
Повик. бр.0824

Џинестра дељи Скијавониопштина во покраината Беневенто од регионот Кампанија, Италија.