Англиски пациент

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Англиски пациент“
Англискиот пациент - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерАнтони Мингела
ПродуцентСол Зенц
Главни улогиРалф Фајнс
Џилиет Бинош
Вилјем Дафо
Кристин Скот Томас
Навин Ендрус
Колин Фирт
МузикаГабриел Јарид
КинематографијаЏон Сил
МонтажаВалтер Мурч
СтудиоTiger Moth Productions
ДистрибутерMiramax Films
Премиера15 ноември 1996
Времетраење155 минути
Држава САД
 Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Германски
Италијански
Арапски
Буџет$27 милиони
Бруто заработка$231.976.425

Англиски пациент (англиски: The English Patient) — американско-британски филм (драма) од 1996 година, заснован на исотимениот роман од канадскиот писател Сри Ланкан. Филмот бил напишан и режиран од Антони Мингела, а во главните улоги настапуваат: Ралф Фајнс, Жилиет Бинош, Кристин Скот Томас, Вилијам Дефо итн. Во 1997 година, филмот освоил девет „Оскари“, а бил номиниран во вкупно 12 категории,[1] меѓу кои и оние за најдобар филм, за најдобра режија и за најдобра женска споредна улога (Жилиет Бинош).[2][3] За време на снимањето на филмот бил присутен и писателот на романот.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејтвото на филмот се одвива за време на Втората светска војна и ја прикажува судбината на еден ранет војник, со тешки изгореници по телото, кого сите го нарекуваат „англискиот пациент“. Тој, пак, не сака да открие ништо за себе и за својот живот, но во текот на филмот се прикажани повеќе настани од неговото минато и така се дознава дека тој, всушност, е унгарски географ, грофот Ласло де Алмаси (го игра Фајнс), кој ја цртал картата на Сахара, а врската со една омажена жена (ја игра Скот Томас) го довела до сегашната состојба. Во болницата, за ранетиот војник се грижи медицинската сестра Хана (ја глуми Бинош), чија животна приказна е прикажана во филмот.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ван Гелдер, Лоренс (25 март 1997). „„Англиски пациент" доминира на оскарите со освоени девет од нив, меѓу кои и „Оскар" за најдобар филм“. Њујорк Тајмс. „The New York Times Company“. Посетено на June 18, 2008.
  2. 2,0 2,1 „Трагична и поетична љубовна приказна“, Антена, број 846, 12.9.2014, стр. 3.
  3. 3,0 3,1 „Љубовна приказна среде виорот на војната“, Антена, број 873, 20.2.2015, стр. 2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}