Прејди на содржината

NGC 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1
NGC 1
NGC 1 (во средина) и NGC 2 (под неа)
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездиеПегаз
Ректасцензија00ч 07м &1000000000000158400000015,84с[1]
Деклинација+27° 42′ &1000000000000029100000029,1″[1]
Црв. помест.0,015177[1]
Радиј. брзина на ореолот4550 ± 1 км/с[1]
Галактоцентрична брзина4723 ± 7 км/с[1]
Оддалеченост211 ± 14 Мсг
(64,7 ± 4.5 Мпс)[2]
ВидSbbPa Ring[1]
Прив. димензии (V)1',549 x 1',023
Прив. величина (V)13,65[1]
Апс. величина (V)-22,08[1]
Други ознаки
UGC 00057, PGC 000564, Holm 2A, GC 1.[1]
Поврзано: Галаксија, Список на галаксии

NGC 1спирална галаксија оддалечена 190 милиони светлосни години и сместена во соѕвездието Пегаз. Има пречник од 90.000 сг, и со тоа е малку помала од нашата галаксија — Млечниот Пат. Претставува првиот објект Новиот општ каталог (NGC).[1] Според координатите за време на составувањето на каталогот (епохата 1860), овој објект имал најмала ректасцензија од сите, па затоа е наведен прв во редоследот, кој се води според ректасцензијата.[3] Денес положбата е променета, па така оваа галаксија повеќе нема најмала ректасцензија од сите објекти.[4]

NGC 1 (2MASS)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for NGC 0001. Посетено на 2006-11-04.
  2. „Distance Results for NGC 0001“. NASA/IPAC Extragalactic Database. Посетено на 2010-05-03.
  3. Dreyer, J. L. E., "New General Catalogue of Nebulae and Clusters of stars (1888)", Memoirs of the Royal Astronomical Society, 49. p3, Royal Astronomical Society, 1962.
  4. Erdmann, R.E., Jr., The Historically Corrected New General Catalogue of Nebulæ and Clusters of Stars, p12, retrieved and на 13 јуни 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: Ѕвездена карта &1000000000000000000000000ч &1000000000000000700000007м &1000000000000158600000015,86с, +&1000000000000002700000027° &1000000000000004200000042′ &1000000000000029700000029,7″