NGC 416

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 416


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 7 m 58,5 s
Деклинација - 72° 21' 25"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' х '
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 септември 1826
Други ознаки ESO 29-SC32, in SMC

NGC 416 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 416 се споменува и како ESO 29-SC32, in SMC .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 416 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота mag, додека површинскиот сјај изнесува mag/arcmin2.[2] NGC 416 има привидни димензии од 1,2' х '.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 7 m 58,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 21' 25".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 416 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9139.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]