NGC 171

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 171
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 37 м 21,5 с
Деклинација - 19° 56' 4"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' х 1,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 20 октомври 1784
Други ознаки NGC 175, ESO 540-6, MCG -3-2-24, VV 791A, IRAS 00348-2012

NGC 171спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 171 се споменува и како NGC 175, ESO 540-6, MCG -3-2-24, VV 791A, IRAS 00348-2012 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 20 октомври 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 171 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 171 има привидни димензии од 2,1' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 37 м 21,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 19° 56' 4".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 171 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2232. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 306; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5849. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 884.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]