NGC 61

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 61
NGC61 - SDSS DR14.jpg
NGC 61A & NGC 61B (SDSS DR14)
Податоци од набљудување (епоха J2000.0)
СоѕвездиеКит
Ректасцензија-00ч 16м &1000000000000243400000024,34с[1]
Деклинација−06° 19′ &1000000000000018900000018,9″[1]
Радиј. брзина на ореолот7,946 ± 27 km/s[1]
ВидS0 pec:[1]
Прив. величина (V)13.4
Други ознаки
[1]
Поврзано: Галаксија, Список на галаксии
NGC 61B
Податоци од набљудување (епоха J2000.0)
СоѕвездиеКит
Ректасцензија00ч 16м &1000000000000240700000024,07с[2]
Деклинација−06° 19′ &1000000000000007900000007,9″[2]
Радиј. брзина на ореолот8,152 ± 27 km/s[2]
Прив. величина (V)14.5
Други ознаки
[2]
Поврзано: Галаксија, Список на галаксии

NGC 61 — пар леќести галаксии, NGC 61-A (или NGC 61-1) и NGC 61-B (или NGC 61-2) во соѕвездието Кит. И двете биле откриени на 10 септември 1785 година од Вилијам Хершел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Results for NGC 0061A“. NASA/IPAC Extragalactic Database. Посетено на 2013-10-20.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Results for NGC 0061B“. NASA/IPAC Extragalactic Database. Посетено на 2013-10-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]