NGC 361

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 361

{{{опис}}}

Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 2 м 11,1 с
Деклинација - 71° 36' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' х ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 6 септември 1826
Други ознаки ESO 51-SC12

NGC 361расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 361 се споменува и како ESO 51-SC12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 361 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 m.[2] NGC 361 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 2 м 11,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 71° 36' 24".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 361 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9138.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]