NGC 358

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 358

{{{опис}}}

Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 5 м 10,8 с
Деклинација + 62° 1' 16"
Податоци од набљудување
Вид на тело тројна ѕвезда
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' х ?'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 4 февруари 1865

NGC 358тројна ѕвезда во соѕвездието Касиопеја, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 февруари 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 358 е од видот *3.[1] NGC 358 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 5 м 10,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 62° 1' 16".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 358 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 16; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4021. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 596.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]