NGC 256

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 256


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 45 m 53,3 s
Деклинација - 73° 30' 25"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 11 април 1834
Други ознаки ESO 29-SC11

NGC 256 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 256 се споменува и како ESO 29-SC11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 април 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 256 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag.[2] NGC 256 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 45 m 53,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 30' 25".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 256 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]