NGC 220

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 220


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 40 m 30 s
Деклинација - 73° 24' 15"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 12 август 1834
Други ознаки ESO 29-SC3

NGC 220 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 220 се споменува и како ESO 29-SC3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 220 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag.[2] NGC 220 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 40 m 30 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 73° 24' 15".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 220 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]