NGC 344

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 344
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 58 м 25,4 с
Деклинација - 23° 13' 44"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
16,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' х 0,2'
Историја
Откривач Франк Милер
Откриена 1886
Други ознаки AM 0055-232

NGC 344спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 344 се споменува и како AM 0055-232 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1886 година од страна на Франк Милер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 344 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,1 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 344 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 58 м 25,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 23° 13' 44".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 344 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 198261. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 307; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6422. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1199.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]