NGC 31

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 31


Соѕвездие Феникс
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 10 m 38,5 s
Деклинација - 56° 59' 10"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' х 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 28 октомври 1834
Алтернативни ознаки ESO 149-20, AM 0007-571

NGC 31 е спирална галаксија во соѕвездието Феникс, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 31 се споменува и како ESO 149-20, AM 0007-571 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 октомври 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 31 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] NGC 31 има привидни димензии од 1,3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 10 m 38,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 56° 59' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 5°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 31 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 751. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 416; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8467.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]