NGC 110

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 110


Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 27 m 25,4 s
Деклинација + 71° 23' 26"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV1p
Физички податоци
Привидни димензии 19' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 октомври 1831
Други ознаки OCL 300

NGC 110 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 110 се споменува и како OCL 300 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 октомври 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 110 е од видот IV1p.[1] NGC 110 има само една позната привидна димензија, која изнесува 19'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 27 m 25,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 71° 23' 26".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 110 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 15; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4303. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1217.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]