NGC 225

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 225


Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 43 м 36 с
Деклинација + 61° 46' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид III1p
Привиден сјај
(видлив)
7
Физички податоци
Привидни димензии 15' х ?'
Историја
Откривач Каролина Хершел
Откриена 1784
Други ознаки OCL 305

NGC 225отворено ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 225 се споменува и како OCL 305 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1784 година од страна на Каролина Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 4,2 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 225 е од видот III1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7 m.[2] NGC 225 има само една позната привидна димензија од 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 43 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 61° 46' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 225 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 16; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4016. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 596.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]